  • TCBD106M035CRSZ0723
TCBD106M035CRSZ0723
advertisement
Manufacturer No:
TCBD106M035CRSZ0723
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCBD106M035CRSZ0723
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCBD106M035CRSZ0723 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 70mOhm @ 100kHz for high efficiency.The capacitance is 10μF when it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.Voltage is rated at 35V which allows for high efficiency.The maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
TCBD106M035CRSZ0723 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 10μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
TCBD106M035CRSZ0723 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCBD106M035CRSZ0723 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Tablets
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
TCBD106M035CRSZ0723
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCB
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%