  • TCBD156M025CRSZ0723
TCBD156M025CRSZ0723
advertisement
Manufacturer No:
TCBD156M025CRSZ0723
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCBD156M025CRSZ0723
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCBD156M025CRSZ0723 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 70mOhm @ 100kHz.The capacitance is 15μF when it operates.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.25V voltage allows for high efficiency.In addition to its 0.122 3.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCBD156M025CRSZ0723 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 15μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 25V
TCBD156M025CRSZ0723 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCBD156M025CRSZ0723 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Tablets
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
TCBD156M025CRSZ0723
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCB
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    15μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C