  • TCBD686M010CRSZ0700
TCBD686M010CRSZ0700
advertisement
Manufacturer No:
TCBD686M010CRSZ0700
HK JDW NO:
66-TCBD686M010CRSZ0700
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCBD686M010CRSZ0700 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 70mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 68μF.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.10V voltage allows for high efficiency.Operating at [0.122 3.10mm°C]°C seated height makes it stable.
TCBD686M010CRSZ0700 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 10V
TCBD686M010CRSZ0700 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCBD686M010CRSZ0700 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCBD686M010CRSZ0700
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm