  • TCFGA0J156M8R
TCFGA0J156M8R
advertisement
Manufacturer No:
TCFGA0J156M8R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TCFGA0J156M8R
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TCFGA0J156M8R
Description:
15μF ±20% 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TCFGA0J156M8R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCFG
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Fail Safe with Built-in Fuse
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm