  • TCFGA0J475K8R
TCFGA0J475K8R
advertisement
Manufacturer No:
TCFGA0J475K8R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TCFGA0J475K8R
Package:
Datasheet:
Description:
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA
Step5Bar-code shipping tag
TCFGA0J475K8R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    1206
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    4900 mΩ
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm