  • TCFGP0J225K8R
TCFGP0J225K8R
advertisement
Manufacturer No:
TCFGP0J225K8R
HK JDW NO:
687-TCFGP0J225K8R
Description:
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.5mA
Step5Bar-code shipping tag
TCFGP0J225K8R
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    0805
  • Leakage Current
    0.5mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%