  • TCH9226M100W0150U
TCH9226M100W0150U
advertisement
Manufacturer No:
TCH9226M100W0150U
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCH9226M100W0150U
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
TCH9226M100W0150U Overview
It is measured that the ripple current of the part is 1.63A.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 15mOhm @ 100kHz.It is capable of supporting leakage currents of 220μA.Capacitance 22μF governs its operation.This device requires a DC voltage (Urdu) of rated (75V) to function properly.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 100V.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.In the seated position, it has a maximum height of 0.234 5.95mm°C, so it is stable under all conditions.
TCH9226M100W0150U Features
1.63A ripple current
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 220μA
with a capacitance of 22μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 75V
the voltage - rated DC of 100V
an AC voltage of -55°C~125°C
TCH9226M100W0150U Applications
There are a lot of AVX Corporation TCH9226M100W0150U applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
TCH9226M100W0150U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    TCH
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.433W 12.50mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    Waffle Pack
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    75V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    220μA
  • Ripple Current
    1.63A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    9
  • Height
    5.95mm
  • Height Seated (Max)
    0.234 5.95mm
  • Length
    11mm
  • Width
    12.5mm