  • TCJB106M016R0100E
TCJB106M016R0100E
advertisement
Manufacturer No:
TCJB106M016R0100E
HK JDW NO:
66-TCJB106M016R0100E
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJB106M016R0100E Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 100mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 10μF when it operates.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.16V voltage allows for high efficiency.This machine can operate at a maximum height of [0.083 2.10mm°C] when seated.
TCJB106M016R0100E Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 10μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
TCJB106M016R0100E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB106M016R0100E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB106M016R0100E
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm