  • TCJB106M035S0200
TCJB106M035S0200
advertisement
Manufacturer No:
TCJB106M035S0200
HK JDW NO:
66-TCJB106M035S0200
Purchasing and Inquiry
TCJB106M035S0200 Overview
Measured ripple current for the part is 587mA.In this case, it supports a leakage current of 0.035mA.The capacitance is 10μF when it operates.35V needs to be supplied with rated (DC) voltage (Urdu) to function correctly.This machine can operate at a maximum height of [0.075 1.90mm°C] when seated.
TCJB106M035S0200 Features
587mA ripple current
a leakage current of 0.035mA
with a capacitance of 10μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 35V
TCJB106M035S0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB106M035S0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB106M035S0200
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.035mA
  • Ripple Current
    587mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    200 mΩ
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm