  • TCJB157M006R0045
TCJB157M006R0045
advertisement
Manufacturer No:
TCJB157M006R0045
HK JDW NO:
66-TCJB157M006R0045
Purchasing and Inquiry
TCJB157M006R0045 Overview
There is 1237mA ripple current measured in the part.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 45mOhm @ 100kHz for high efficiency.It supports the leakage current of 90μA.With 150μF capacitance, it operates.A voltage-rated DC of 6.3V ensures its reliability.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.Its maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
TCJB157M006R0045 Features
1237mA ripple current
a 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 90μA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJB157M006R0045 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB157M006R0045 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB157M006R0045
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    90μA
  • Ripple Current
    1237mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm