  • TCJB226M020R0150
TCJB226M020R0150
advertisement
Manufacturer No:
TCJB226M020R0150
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJB226M020R0150
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TCJB226M020R0150 Overview
In this part, the ripple current is 600mA.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 150mOhm @ 100kHz.Supports leakage currents of 44μA.A 22μF capacitance is used to operate it.The voltage rating of the DC is 20V to ensure reliability.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
TCJB226M020R0150 Features
600mA ripple current
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 44μA
with a capacitance of 22μF
the voltage - rated DC of 20V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJB226M020R0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB226M020R0150 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Tablets
  • Power supplies
  • Smart phone
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
TCJB226M020R0150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    44μA
  • Ripple Current
    600mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    20V