  • TCJB227M002S0070
TCJB227M002S0070
advertisement
Manufacturer No:
TCJB227M002S0070
HK JDW NO:
66-TCJB227M002S0070
Purchasing and Inquiry
TCJB227M002S0070 Overview
With a capacitance of 220μF, it operates.This device needs to be powered by a rated (DC) voltage (URdc) of 2.5V.
TCJB227M002S0070 Features
with a capacitance of 220μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 2.5V
TCJB227M002S0070 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB227M002S0070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB227M002S0070
    Select All
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    70 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V