  • TCJB475M025S0150
TCJB475M025S0150
advertisement
Manufacturer No:
TCJB475M025S0150
HK JDW NO:
66-TCJB475M025S0150
Purchasing and Inquiry
TCJB475M025S0150 Overview
The part's ripple current is measured to be 677mA.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 150mOhm.Leakage current 11.8μA is supported.It operates with the capacitance of 4.7μF.The unit operates at a DC voltage of 25V to ensure its reliability.The voltage - Rated of 25V allows for high efficiency.
TCJB475M025S0150 Features
677mA ripple current
a 150mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 11.8μA
with a capacitance of 4.7μF
the voltage - rated DC of 25V
the voltage rating of 25V
TCJB475M025S0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB475M025S0150 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB475M025S0150
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    11.8μA
  • Ripple Current
    677mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm