  • TCJB686M004R0070
TCJB686M004R0070
advertisement
Manufacturer No:
TCJB686M004R0070
HK JDW NO:
66-TCJB686M004R0070
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TCJB686M004R0070
Purchasing and Inquiry
TCJB686M004R0070 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 70mOhm @ 100kHz.The leakage current is 27.2μA.Capacitance 68μF governs its operation.In order for 4V to perform its function properly, a rated (DC) voltage (Urdu) must be provided.It operates with the voltage - rated DC of 4V to ensure its reliability.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.Having a maximum height seated of 0.083 2.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
TCJB686M004R0070 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 27.2μA
with a capacitance of 68μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~125°C
TCJB686M004R0070 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJB686M004R0070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJB686M004R0070
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    27.2μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm