  • TCJC685M050S0200
TCJC685M050S0200
advertisement
Manufacturer No:
TCJC685M050S0200
HK JDW NO:
66-TCJC685M050S0200
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
TCJC685M050S0200 Overview
In this part, the ripple current is 667mA.Leakage current 0.034mA is supported.This device operates with a capacitance of 6.8μF.Providing the rated (DC) voltage (Urdu) will allow 50V to fully function.
TCJC685M050S0200 Features
667mA ripple current
a leakage current of 0.034mA
with a capacitance of 6.8μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 50V
TCJC685M050S0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJC685M050S0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJC685M050S0200
    Select All
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2312
  • Leakage Current
    0.034mA
  • Ripple Current
    667mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    200 mΩ
  • Height
    2.6mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm