  • TCJD107M010R0055
TCJD107M010R0055
advertisement
Manufacturer No:
TCJD107M010R0055
HK JDW NO:
66-TCJD107M010R0055
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJD107M010R0055
Purchasing and Inquiry
TCJD107M010R0055 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1.4A.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 55mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.It supports the leakage current of 100μA.Capacitance is 100μF, so it operates with no capacitance.The voltage rating of the DC is 10V to ensure reliability.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.This machine can operate at a maximum height of [0.122 3.10mm°C] when seated.
TCJD107M010R0055 Features
1.4A ripple current
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 100μA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJD107M010R0055 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD107M010R0055 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD107M010R0055
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm