  • TCJD227M004R0040
TCJD227M004R0040
advertisement
Manufacturer No:
TCJD227M004R0040
HK JDW NO:
66-TCJD227M004R0040
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJD227M004R0040
Purchasing and Inquiry
TCJD227M004R0040 Overview
The part's ripple current is determined to be 1.7A.A high standard of efficiency requires a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It is capable of supporting leakage currents of 88μA.It operates with the capacitance of 220μF.This device needs to be powered by a rated (DC) voltage (URdc) of 4V.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 4V.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
TCJD227M004R0040 Features
1.7A ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 88μA
with a capacitance of 220μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJD227M004R0040 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD227M004R0040 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD227M004R0040
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Discontinued
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    88μA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm