  • TCJD227M006R0050
TCJD227M006R0050
advertisement
Manufacturer No:
TCJD227M006R0050
HK JDW NO:
66-TCJD227M006R0050
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJD227M006R0050
Purchasing and Inquiry
TCJD227M006R0050 Overview
A high standard of efficiency requires a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 220μF when it operates.As a result, the voltage - rated DC of 6.3V is used to ensure its reliability.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.Operating at [0.122 3.10mm°C]°C seated height makes it stable.
TCJD227M006R0050 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJD227M006R0050 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD227M006R0050 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD227M006R0050
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm