  • TCJD336M025R0060
TCJD336M025R0060
advertisement
Manufacturer No:
TCJD336M025R0060
HK JDW NO:
66-TCJD336M025R0060
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJD336M025R0060
Purchasing and Inquiry
TCJD336M025R0060 Overview
Ripple current is measured to be 1423mA for the part.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 60mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.In this case, it supports a leakage current of 0.0825mA.It operates with the capacitance of 33μF.A voltage-rated DC of 25V ensures its reliability.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
TCJD336M025R0060 Features
1423mA ripple current
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0825mA
with a capacitance of 33μF
the voltage - rated DC of 25V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJD336M025R0060 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD336M025R0060 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD336M025R0060
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0825mA
  • Ripple Current
    1423mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm