  • TCJD475M100R0250
TCJD475M100R0250
advertisement
Manufacturer No:
TCJD475M100R0250
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJD475M100R0250
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJD475M100R0250
Purchasing and Inquiry
TCJD475M100R0250 Overview
Measured ripple current for the part is 600mA.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 250mOhm @ 100kHz for high efficiency.In this case, it supports a leakage current of 47μA.4.7μF is the capacitance of the device.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 100V.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
TCJD475M100R0250 Features
600mA ripple current
a 250mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 47μA
with a capacitance of 4.7μF
the voltage - rated DC of 100V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJD475M100R0250 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD475M100R0250 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Tablets
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
TCJD475M100R0250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    47μA
  • Ripple Current
    600mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm