  • TCJD477M002R0015
TCJD477M002R0015
advertisement
Manufacturer No:
TCJD477M002R0015
HK JDW NO:
66-TCJD477M002R0015
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJD477M002R0015
Purchasing and Inquiry
TCJD477M002R0015 Overview
The part's ripple current is measured to be 2.7A.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 15mOhm @ 100kHz.Supports leakage currents of 117.5μA.Capacitance is 470μF, so it operates with no capacitance.It operates with the voltage - rated DC of 2.5V to ensure its reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.This voltage - Rated at 2.5V - allows the device to be highly efficient.Having a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
TCJD477M002R0015 Features
2.7A ripple current
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 117.5μA
with a capacitance of 470μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 2.5V
TCJD477M002R0015 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD477M002R0015 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD477M002R0015
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    117.5μA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm