  • TCJD477M004R0040
TCJD477M004R0040
advertisement
Manufacturer No:
TCJD477M004R0040
HK JDW NO:
66-TCJD477M004R0040
Datasheet:
TCJD477M004R0040
Purchasing and Inquiry
TCJD477M004R0040 Overview
The part's ripple current is determined to be 1.7A.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.There is 188μA leakage current in this capacitor.This device operates with a capacitance of 470μF.To fully perform its function, 4V needs a rated (DC) voltage (Urdu).In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 4V.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.In the seated position, it has a maximum height of 0.122 3.10mm°C, so it is stable under all conditions.
TCJD477M004R0040 Features
1.7A ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 188μA
with a capacitance of 470μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJD477M004R0040 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJD477M004R0040 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJD477M004R0040
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    188μA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm