  • TCJE156M050R0070E
TCJE156M050R0070E
advertisement
Manufacturer No:
TCJE156M050R0070E
HK JDW NO:
66-TCJE156M050R0070E
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJE156M050R0070E Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 70mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 15μF, it operates.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.50V voltage allows for high efficiency.In addition to its 0.169 4.30mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCJE156M050R0070E Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 15μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 50V
TCJE156M050R0070E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJE156M050R0070E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJE156M050R0070E
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    15μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm