  • TCJE336M035S0070
TCJE336M035S0070
advertisement
Manufacturer No:
TCJE336M035S0070
HK JDW NO:
66-TCJE336M035S0070
Purchasing and Inquiry
TCJE336M035S0070 Overview
With a capacitance of 33μF, it operates.The rated (DC) voltage (URdc) of 35V needs to be provided to fully play its function.
TCJE336M035S0070 Features
with a capacitance of 33μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 35V
TCJE336M035S0070 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJE336M035S0070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJE336M035S0070
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    33μF
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    2917
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    70 mΩ
  • Height
    4.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm