  • TCJE476M035S0055
TCJE476M035S0055
advertisement
Manufacturer No:
TCJE476M035S0055
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJE476M035S0055
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TCJE476M035S0055
Purchasing and Inquiry
TCJE476M035S0055 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 1559mA.For high efficiency, you should maintain the 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).0.1645mA is supported by it.47μF is the capacitance of the device.Providing the rated (DC) voltage (Urdu) will allow 35V to fully function.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.With a voltage of 35V, high efficiency is possible.Having a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
TCJE476M035S0055 Features
1559mA ripple current
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.1645mA
with a capacitance of 47μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 35V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 35V
TCJE476M035S0055 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJE476M035S0055 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Tablets
  • Smart phone
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
TCJE476M035S0055
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1645mA
  • Ripple Current
    1559mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm