  • TCJK476M006S0150
TCJK476M006S0150
advertisement
Manufacturer No:
TCJK476M006S0150
HK JDW NO:
66-TCJK476M006S0150
Purchasing and Inquiry
TCJK476M006S0150 Overview
The part's ripple current is measured to be 592mA.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 150mOhm.There is 28.2μA leakage current in this capacitor.Capacitance is 47μF when it operates.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 6.3V.A voltage rating of 6.3V allows for high efficiency.
TCJK476M006S0150 Features
592mA ripple current
a 150mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 28.2μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 6.3V
the voltage rating of 6.3V
TCJK476M006S0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJK476M006S0150 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJK476M006S0150
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Tolerance
    20%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    28.2μA
  • Ripple Current
    592mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    1mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm