  • TCJN106M006S0500
TCJN106M006S0500
advertisement
Manufacturer No:
TCJN106M006S0500
HK JDW NO:
66-TCJN106M006S0500
Purchasing and Inquiry
TCJN106M006S0500 Overview
There is 285mA ripple current measured in the part.For optimum efficiency, ESR should be kept at 500mOhm.6μA is supported by it.Capacitance 10μF governs its operation.It operates with the voltage - rated DC of 6.3V to ensure its reliability.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 6.3V.
TCJN106M006S0500 Features
285mA ripple current
a 500mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 6μA
with a capacitance of 10μF
the voltage - rated DC of 6.3V
the voltage rating of 6.3V
TCJN106M006S0500 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJN106M006S0500 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJN106M006S0500
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Tolerance
    20%
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    6μA
  • Ripple Current
    285mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    1mm
  • Length
    2.05mm
  • Width
    1.3mm