  • TCJP476M006R0500E
TCJP476M006R0500E
advertisement
Manufacturer No:
TCJP476M006R0500E
HK JDW NO:
66-TCJP476M006R0500E
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJP476M006R0500E Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 500mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 47μF, so it operates with no capacitance.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 6.3V.With a maximum seated height of 0.059 1.50mm°C, it is capable of stable operation.
TCJP476M006R0500E Features
a 500mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCJP476M006R0500E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJP476M006R0500E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJP476M006R0500E
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.081Lx0.053W 2.05mmx1.35mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    P
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm