  • TCJT107M004R0150E
TCJT107M004R0150E
advertisement
Manufacturer No:
TCJT107M004R0150E
HK JDW NO:
66-TCJT107M004R0150E
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TCJT107M004R0150E Overview
A high standard of efficiency requires a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).With a capacitance of 100μF, it operates.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 4V.The product has a maximum height seated of 0.047 1.20mm°C which makes it stable to operate.
TCJT107M004R0150E Features
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
TCJT107M004R0150E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJT107M004R0150E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJT107M004R0150E
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm