  • TCJT685M025R0100E
TCJT685M025R0100E
advertisement
Manufacturer No:
TCJT685M025R0100E
HK JDW NO:
66-TCJT685M025R0100E
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TCJT685M025R0100E Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 100mOhm @ 100kHz.6.8μF is the capacitance of the device.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 25V.The product has a maximum height seated of 0.047 1.20mm°C which makes it stable to operate.
TCJT685M025R0100E Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 6.8μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 25V
TCJT685M025R0100E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJT685M025R0100E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJT685M025R0100E
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    6.8μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm