  • TCJT686M006R0200
TCJT686M006R0200
advertisement
Manufacturer No:
TCJT686M006R0200
HK JDW NO:
66-TCJT686M006R0200
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TCJT686M006R0200 Overview
Ripple current is measured to be 569mA for the part.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 200mOhm @ 100kHz.0.0408mA leakage current is supported.It operates with the capacitance of 68μF.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 6.3V.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.With a maximum seated height of 0.047 1.20mm°C, it is capable of stable operation.
TCJT686M006R0200 Features
569mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0408mA
with a capacitance of 68μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJT686M006R0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJT686M006R0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJT686M006R0200
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0408mA
  • Ripple Current
    569mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm