  • TCJW157M006R0040E
TCJW157M006R0040E
advertisement
Manufacturer No:
TCJW157M006R0040E
HK JDW NO:
66-TCJW157M006R0040E
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJW157M006R0040E Overview
A high standard of efficiency requires a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It operates with the capacitance of 150μF.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.Voltage is rated at 6.3V which allows for high efficiency.In addition to its 0.059 1.50mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
TCJW157M006R0040E Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
TCJW157M006R0040E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJW157M006R0040E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJW157M006R0040E
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm