  • TCJY157M016R0040E
TCJY157M016R0040E
advertisement
Manufacturer No:
TCJY157M016R0040E
HK JDW NO:
66-TCJY157M016R0040E
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJY157M016R0040E Overview
For high efficiency, you should maintain the 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).With a capacitance of 150μF, it operates.An AC voltage of -55°C~85°C powers it.This voltage - Rated at 16V - allows the device to be highly efficient.Having a maximum height seated of 0.079 2.00mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
TCJY157M016R0040E Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~85°C
the voltage rating of 16V
TCJY157M016R0040E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY157M016R0040E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY157M016R0040E
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm