  • TCJY227M010S0040
TCJY227M010S0040
advertisement
Manufacturer No:
TCJY227M010S0040
HK JDW NO:
66-TCJY227M010S0040
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
TCJY227M010S0040 Overview
Capacitance is 220μF when it operates.The rated (DC) voltage (URdc) of 10V needs to be provided to fully play its function.
TCJY227M010S0040 Features
with a capacitance of 220μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 10V
TCJY227M010S0040 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY227M010S0040 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY227M010S0040
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    2917
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    40 mΩ
  • Height
    2mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm