  • TCJY336M025R0060E
TCJY336M025R0060E
advertisement
Manufacturer No:
TCJY336M025R0060E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCJY336M025R0060E
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJY336M025R0060E Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 60mOhm @ 100kHz for high efficiency.This device operates with a capacitance of 33μF.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.With a voltage of 25V, high efficiency is possible.It has a maximum seated height of 0.079 2.00mm°C, which enables stable operation.
TCJY336M025R0060E Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 25V
TCJY336M025R0060E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY336M025R0060E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • LCD TV
  • Tablets
  • Power supplies
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
TCJY336M025R0060E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm