  • TCJY337M006R0025
TCJY337M006R0025
advertisement
Manufacturer No:
TCJY337M006R0025
HK JDW NO:
66-TCJY337M006R0025
Purchasing and Inquiry
TCJY337M006R0025 Overview
The part's ripple current is determined to be 1.9A.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 25mOhm @ 100kHz.The leakage current of 198μA can be supported.A 330μF capacitance is used to operate it.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 6.3V.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.Having a maximum height seated of 0.079 2.00mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
TCJY337M006R0025 Features
1.9A ripple current
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 198μA
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJY337M006R0025 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY337M006R0025 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY337M006R0025
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    198μA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm