  • TCJY686M016R0050
TCJY686M016R0050
advertisement
Manufacturer No:
TCJY686M016R0050
HK JDW NO:
66-TCJY686M016R0050
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCJY686M016R0050 Overview
The part's ripple current is determined to be 1.3A.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 50mOhm @ 100kHz.The leakage current of 108.8μA can be supported.A 68μF capacitance is used to operate it.As a result, the voltage - rated DC of 16V is used to ensure its reliability.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.The product has a maximum height seated of 0.079 2.00mm°C which makes it stable to operate.
TCJY686M016R0050 Features
1.3A ripple current
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 108.8μA
with a capacitance of 68μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJY686M016R0050 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJY686M016R0050 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJY686M016R0050
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    108.8μA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm