  • TCN4337M016R0070E
TCN4337M016R0070E
advertisement
Manufacturer No:
TCN4337M016R0070E
HK JDW NO:
66-TCN4337M016R0070E
Package:
2924 (7361 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCN4337M016R0070E Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 70mOhm @ 100kHz.A 330μF capacitance is used to operate it.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.16V voltage allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.079 2.00mm°C, which enables stable operation.
TCN4337M016R0070E Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 16V
TCN4337M016R0070E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCN4337M016R0070E applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCN4337M016R0070E
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    TCN
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    4
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm