  • TCOB0J107M8R
TCOB0J107M8R
advertisement
Manufacturer No:
TCOB0J107M8R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TCOB0J107M8R
Package:
Datasheet:
Description:
100μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (SOLID POLYMER) 0.063mA
Step5Bar-code shipping tag
TCOB0J107M8R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.063mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    150 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm