  • TCQD107M010R0040E
TCQD107M010R0040E
advertisement
Manufacturer No:
TCQD107M010R0040E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCQD107M010R0040E
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCQD107M010R0040E Overview
For high efficiency, you should maintain the 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).A 100μF capacitance is used to operate it.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.This voltage - Rated at 10V - allows the device to be highly efficient.This machine can operate at a maximum height of [0.122 3.10mm°C] when seated.
TCQD107M010R0040E Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 10V
TCQD107M010R0040E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCQD107M010R0040E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
TCQD107M010R0040E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCQ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm