  • TCQD477M004R0025E
TCQD477M004R0025E
advertisement
Manufacturer No:
TCQD477M004R0025E
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TCQD477M004R0025E
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TCQD477M004R0025E Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 25mOhm @ 100kHz for high efficiency.It operates with the capacitance of 470μF.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.High efficiency is enabled by the voltage rating of 4V.The maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
TCQD477M004R0025E Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
TCQD477M004R0025E Applications
There are a lot of AVX Corporation TCQD477M004R0025E applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Tablets
  • Power supplies
  • Notebook
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
TCQD477M004R0025E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TCQ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm