  • TCR5AM18,LF
TCR5AM18,LF
advertisement
Manufacturer No:
TCR5AM18,LF
HK JDW NO:
4669-TCR5AM18,LF
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed PMIC TCR5AM Series 4-XDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 13279
Step5Bar-code shipping tag
TCR5AM18,LF
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    5-DFNB (1.2x1.2)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TCR5AM
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.43V @ 500mA
  • PSRR
    70dB ~ 40dB (1kHz ~ 10Hz)