  • TCSCS0G475MPAR
TCSCS0G475MPAR
advertisement
Manufacturer No:
TCSCS0G475MPAR
HK JDW NO:
700-TCSCS0G475MPAR
Package:
2012
Datasheet:
Description:
4.7μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 9Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape and Reel 2012
Step5Bar-code shipping tag
TCSCS0G475MPAR
  • Package / Case
    2012
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm