  • TCSCS1A225KAAR
TCSCS1A225KAAR
advertisement
Manufacturer No:
TCSCS1A225KAAR
HK JDW NO:
700-TCSCS1A225KAAR
Description:
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 8Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Molded
Step5Bar-code shipping tag
TCSCS1A225KAAR
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    1206
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm