  • TCSD-08-D-16.90-01-N
TCSD-08-D-16.90-01-N
advertisement
Manufacturer No:
TCSD-08-D-16.90-01-N
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-TCSD-08-D-16.90-01-N
Package:
Datasheet:
Description:
Cable Assembly Flat Ribbon 0.429m 28AWG IDC Connector to IDC Connector 16 to 16 POS SKT-SKT IDT-IDT Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TCSD-08-D-16.90-01-N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Polarizing Key
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    IDT
  • Connector Type
    Socket to Socket
  • Number of Positions
    16
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Gray, Ribbon
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Shielding
    Unshielded
  • Contact Finish
    Gold
  • Max Current Rating
    1A
  • Wire/Cable Type
    Flat Flex
  • Cable Length
    429mm
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Pitch - Connector
    0.079 2.00mm
  • Pitch - Cable
    0.039 1.00mm
  • Connector Type A
    Connector, IDC
  • Connector Type B
    Connector, IDC
  • Length
    1.41' 429.26mm