  • TCTAL0J107M8R
TCTAL0J107M8R
advertisement
Manufacturer No:
TCTAL0J107M8R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TCTAL0J107M8R
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TCTAL0J107M8R
Purchasing and Inquiry
TCTAL0J107M8R Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 3Ohm.This capacitor has a leakage current of 0.0063mA.Insulating oil has a tan delta of 0.18 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TCTAL0J107M8R Features
a leakage current of 0.0063mA in this capacitor
its tan delta is 0.18
TCTAL0J107M8R Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor TCTAL0J107M8R applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • ABS
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • Computer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TCTAL0J107M8R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TCT
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0063mA
  • Tan Delta
    0.18
  • Manufacturer Size Code
    AL
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm