  • TCX822U015N2L
TCX822U015N2L
advertisement
Manufacturer No:
TCX822U015N2L
HK JDW NO:
192-TCX822U015N2L
Package:
Axial, Can
Datasheet:
TCX822U015N2L
Description:
TCX 8200μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 5.796A 1.000Diax2.625L 25.40mmx66.68mm -55°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TCX822U015N2L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TCX
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.000Diax2.625L 25.40mmx66.68mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    8200μF
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.70144mA
  • Ripple Current
    5.796A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.796A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.61A @ 2.4kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    66.7mm