  • TDL475K025S1C
TDL475K025S1C
advertisement
Manufacturer No:
TDL475K025S1C
HK JDW NO:
192-TDL475K025S1C
Package:
Radial
Datasheet:
TDL475K025S1C
Description:
4.7μF ±10% 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0009mA Bulk Radial
Step5Bar-code shipping tag
TDL475K025S1C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    6.6mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TDL
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.260Dia 6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.100 2.54mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Leakage Current
    0.0009mA
  • Tan Delta
    0.05
  • Dissipation Factor
    5 %