  • TE1000B3R3J
TE1000B3R3J
advertisement
Manufacturer No:
TE1000B3R3J
HK JDW NO:
792-TE1000B3R3J
Datasheet:
TE1000B3R3J
Description:
Wirewound Resistors TE 1000W 3R3 5% Bracket
Step5Bar-code shipping tag
TE1000B3R3J
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
    Brackets
  • Housing Material
    Silicon Coated
  • Operating Temperature
    -25°C~225°C
  • Size / Dimension
    2.362Diax11.811L 60.00mmx300.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±440ppm/°C
  • Resistance
    3.3Ohm
  • Power (Watts)
    1000W
  • Voltage - Rated
    2.5kV
  • Power Rating
    1kW
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • Diameter
    60mm