  • TE100B5R6J
TE100B5R6J
advertisement
Manufacturer No:
TE100B5R6J
HK JDW NO:
792-TE100B5R6J
Datasheet:
TE100B5R6J
Description:
Wirewound Resistors TE 100W 5R6 5% Bracket
Step5Bar-code shipping tag
TE100B5R6J
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
    Brackets
  • Housing Material
    Silicon Coated
  • Operating Temperature
    -25°C~225°C
  • Size / Dimension
    1.102Diax7.165L 28.00mmx182.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±440ppm/°C
  • Resistance
    5.6Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    100W
  • Max Power Dissipation
    100W
    FIXED RESISTOR
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • Diameter
    28mm